A fánkszaggatóval szaggatott szalagos fánk elkészítésének titka
Bár a fánk nem tartozik a legkönnyebben elkészíthető kelt tészták közé, de egy kis türelemmel, egy csipet odafigyeléssel és az olyan eszközökkel a tarsolyunkban, mint a sodrófa, a fánkszaggató vagy a fritőz csipesz, a kívül ropogós, belül finom puha és légies szalagos fánk többé már nem lesz megvalósíthatatlan.
Ha már sikerült megtalálnod a kedvenc recepted, a mai blogbejegyzésünkben felvonultatott tippek segítségével biztosan siker koronázza majd az erőfeszítéseidet.
Először is ügyelj a hőmérsékletre!
A tökéletes fánk elkészítése megköveteli a megfelelő hőmérsékletet a konyhában és a hozzávalóknál egyaránt. Fontos tehát, hogy mielőtt bármibe is belekezdenél, ügyelj arra, hogy a hozzávalók szobahőmérsékletűek legyenek, és a helyiségben is konzisztens meleg legyen.
Tippek a tészta összeállításához
Ahhoz, hogy a tészta kellően levegős és könnyű legyen, a folyamat megkezdéseként érdemes átszitálnod a lisztet, akár többször is. Miután ezzel megvagy, add hozzá egyesével a tojássárgákat, és óvatosan forgatsd bele a habbá vert fehérjét is. Amennyiben ennek kellő figyelmet szentelsz, akkor a tésztát még sokkal könnyebbé teheted.
Ami pedig a vajat illeti, fel kell olvasztanod, mielőtt a tésztához adod. Arra viszont mindenképpen figyelj oda, hogy az olvasztás közben ne forrjon fel, és ne legyen túl meleg az adagolás közben sem.
Tészta nyújtása és szaggatása fánkszaggatóval
Miután minden hozzávalót alaposan összegyúrtál, hagyd meleg helyen kelni a tésztát. Az első kelés után pedig jöhet a nyújtás és a szaggatás. A nyújtás során fontos, hogy a tésztát ne úgy nyújtsd ki, mint egy gyúrt tésztát, hanem épp hogy csak simítsd át rajta a sodrófát, amelyből a konyhafelszerelés kínálatunkban többféle verziót is találhatsz.
Ezután következhet a szaggatás a megfelelő fánkszaggató segítségével, legyen az a 8 cm-es lyukas vagy 7 és 9 cm-es hagyományos fánkszaggatónk. Ha ezzel megvagy, akkor a kiszaggatott fánkokat keleszd konyharuha alatt további 20-30 percig. Ennek köszönhetően ugyanis a kétszeresükre nőnek majd.
Tippek a sütéshez
Bár a kritikus részen már túl vagy, de azért a sütés során sem árt odafigyelned. Fontos, hogy az olaj, amelyben szeretnéd kisütni a kiszaggatott fánktészát, bőséges és forró legyen. Annak érdekében, hogy megbizonyosodj arról, hogy az olaj elérte-e a megfelelő hőmérsékletet, érdemes egy kis darab tésztával próbát végezni. Abban az esetben, ha megfelelőnek találod, akkor a fánkokat úgy tedd az olajba, hogy az a felük legyen felül, ami a kelesztés során alul volt. Ezáltal a sütés közben a tésztának ez a része is kelhet még.
Ahhoz, hogy a fánk szalagos legyen, fontos, hogy először lefedve süsd, majd mikor a farsangra kategóriánkban is megtalálható fritőz csipesz segítségével megfordítod, vedd le a serpenyőről a fedőt, és így süsd készre. Amennyiben azt látod, hogy a tészta kívül ropogós, de belül nyers maradt, akkor az annak a jele, hogy túlságosan forró volt az olaj.
Sütés utáni teendők
Miután elkészültek a kívül ropogós, belül finom puha és légies szalagos fánkok, tedd ki őket papírtörlőre, hogy lecsepegjen róluk a felesleges olaj. Arra viszont feltétlenül ügyelj, hogy egymástól távol helyezd el őket, mivel a gőztől átnedvesedhetnek.
Majd mikor már langyosra hűltek, szórd meg őket porcukorral, és egy finom baracklekvár kíséretében fogyaszthatod is őket. Ha esetleg nem tudod megenni mindet, akkor fóliával takard le a maradékot, és tedd hűvös helyre. Másnap pedig frissítsd fel a fánkot úgy, hogy a tetejét megkened kevés vízzel, és beteszed néhány percre a sütőbe.
Ha bármi kérdésed lenne a fentebb leírtakkal kapcsolatban, akkor keress minket bátran az elérhetőségeink egyikén.