Nem mindig a mézeskalács kiszúró szett a ludas, ha a sütid nem úgy sikerül, ahogy szeretnéd
Leragad a tészta, miközben a mézeskalács kiszúró szettel dolgozol, vagy betartottad a hozzávalók adagolását, mégis a sütés után kopog, ropog és fogat törő keménységgel bír a mézeskalácsod?
A jó hír az, hogy a recepteddel semmi baj! A rossz viszont, hogy sajnos te rontottad el a folyamatot valahol. De nincs miért aggódnod, mert a legtapasztaltabb háziasszonyok is hajlamosak hibázni az előkészítés közben.
Mézeskalács-sütési praktikák
Először is talán azzal kezdenénk, hogy a hűtési időt nem szabad megspórolni, mivel ez alatt az idő alatt áll össze a tészta igazán. Miután tehát sikerült összegyúrnod a tészta hozzávalóit, szedd két részre a kész masszát, majd fóliába csomagolva tedd a hűtőbe!
Ezután érdemes lisztezett felületen még egyszer átgyúrnod, hogy ne repedjen meg, és sütés után is egyenletes legyen a felszíne. Majd vedd kézbe a sodrófát, és kezdd el kinyújtani! Fontos, hogy fél centinél semmiképp ne legyen vastagabb, hiszen a sütőben megemelkedik majd!
Gratulálok, elérkeztél az egyik legmókásabb ponthoz, jön a szaggatás az általad választott mézeskalács kiszúró szettel. Ami minket illet, mi a fogóval ellátott 6 darabos készlettel szeretünk leginkább dolgozni, mivel egyáltalán nem ragad bele a tészta.
De persze ettől függetlenül te választhatod a hagyományos fémből készült kiszúró szettet is. Ebben az esetben azonban nem árt az elemeit a szaggatás közben alaposan belisztezned, a tészta ugyanis enélkül hajlamos beleragadni.
Sütési előkészületek
Pakold át a kiszúrt tésztafigurákat egy sütőpapírral bélelt tepsire, egymástól 1-2 centiméternyi távolságra! Amennyiben nem hagysz közöttük ekkora helyet, akkor a sütés közben összenőhetnek.
Emellett fontos még, hogy amíg a tészta nem kerül be a sütőbe, tartsd hideg helyen! Ellenkező esetben ugyanis a figuráid könnyedén eldeformálódhatnak.
A tészta sütési ideje egy sarkalatos pont
A mézeskalács sütési idejét illetően nem létezik általános szabály, a figurák mérete határozza meg, mennyi ideig kell a sütőben lenniük. Ezért is fontos, hogy a sülés közben folyamatosan ellenőrizd őket.
Ha azt látod, hogy elkezdtek megemelkedni, akkor csekkold le az aljukat! Amennyiben azt látod, hogy már egy enyhe pírt kaptak, abból már tudni fogod, hogy 1-2 perc van hátra a sütésből.
Miután ez letelt, vedd ki őket a sütőből, és hűtsd ki teljesen, mielőtt nekiállnál dekorálni, mert melegen nagyon sérülékenyek! A legjobb, ha legalább egy napot vársz vele.
Ha mázat is szeretnél készíteni
A leggyakoribb hibák közé tartozik a mézeskalács máz elkészítésekor, hogy nem verjük elég ideig a tojásfehérjét, így a cukor nem oldódik fel rendesen, vagy nem teszünk bele elég porcukrot, amelynek köszönhetően túl híg marad az állaga.
Mi általában 20 dkg átszitált porcukorba keverünk bele 1 evőkanál étkezési keményítőt és egy csipet sót, hogy biztosra menjünk. Továbbá 1 közepes méretű tojásfehérjét addig szoktunk verni robotgép segítségével, amíg majdnem teljesen kemény habot nem kapunk (ez általában 2-3 perc).
Majd ezeket alaposan összevegyítve megkapjuk az egy közepes méretű mézeskalács házikó összeragasztásához és díszítéséhez, valamint 2-3 tepsi mézeskalács figura dekorálásához szükséges mázmennyiséget.
Vásárold meg a mézeskalács kiszúró szettet és az egyéb szükséges kellékeket nálunk!
A webáruházunk kínálatában minden olyan kelléket megtalálhatsz, amire szükséged lehet a sütéshez, legyen az akár egy mézeskalács kiszúró szett, egy sodrófa vagy egy szilikon ecset a figurák lekenéséhez.
Ha bármi kérdésed van velük kapcsolatban, vagy kikérnéd a tanácsunkat, hogy melyiket érdemes választanod, akkor írj bátran!