Süss tökéletes formájú pogácsákat pogácsaszaggató segítségével!
Bármilyen pogácsarecept is van a tarsolyodban, legyen az túrós, tepertős vagy sajtos - az említésükre még a nyál is összefutott a szánkban -, az elkészítése garantáltan a kinyújtott tésztával és a pogácsaszaggató használatával kezdődik.
A pogácsaszaggató története
A kekszek sütése Amerikában főként az 1800-as években jelent meg, és különösen délen volt népszerű. Az egész folyamat úgy működött, hogy a szakácsok összegyúrták a tésztát, majd kézzel megpróbálták kinyújtani és formázni. Ekkor jött Alexander P. Ashbourne, aki 1875-ben szabadalmaztatta az első szaggatót.
Folyamat kezdete
A kihűlt tésztát mindenképpen oszd fel részekre, és azt, amelyiket nem használod, tedd vissza a hűtőbe műanyag fóliába csomagolva. Így elkerülheted a tészta túldolgozásának lehetőségét, ami garantáltan kemény pogácsát eredményez.
Milyen felületet érdemes használni a nyújtáshoz?
Az tanácsoljuk, hogy enyhén lisztezett vágódeszkán vagy munkalapon dolgozz. A vágódeszka segítségével ugyanis könnyedén átteheted a tésztát a hűtőbe, ahol szükség esetén lehűtheted. Extra tipp: soha ne nyújts tésztát például a sütő mellett, és ne tegyél túl sok lisztet a felületre, mert annak nem lesz jó vége.
Miután megtaláltad a megfelelő helyet, és előkészítetted a minőségi konyhai eszközöket, nyújtsd ki a tésztát körülbelül 1/8 hüvelyk vastagra – hacsak a recept másként nem jelzi – a megfelelő süléshez. Az egyenletes vastagság elérése érdekében pedig érdemes beszerezned egy sodrófához való gumigyűrű szettet.
Ha azt tapasztalod, hogy a sodrófa hozzáragad a tésztához, akkor egy darab zsírpapírt is bevethetsz.
Most, hogy kinyújtottad a tésztát, jöhet a pogácsaszaggató
Abban az esetben, ha el szeretnéd kerülni, hogy a pogácsaszaggató is beleragadjon a tésztába, akkor mártsd minden egyes szaggatásnál lisztbe. Ha nagyon ragacsos lenne, az is egy jó taktika lehet, ha nedves papírtörlővel letörlöd.
Dolgozz a kinyújtott tészta közepétől a széléig, egymáshoz viszonylag közel, hogy elkerüld a túl sok újrasodrást és kinyújtást!
Hogyan érheted el a legtisztább eredményt a pogácsa kiszaggatásában?
Általában a fém szaggatók, mint például a kínálatunkban is kapható, ónozott lemezből készült pogácsaszaggató szett, élesebbek, mint a műanyagok, és ennek köszönhetően jobb eredményt is biztosítanak.
Egy a fontos: bármelyik típusú pogácsaszaggatót is választod, elsőként lisztezd meg, majd tedd rá a kinyújtott tésztára, és nyomd le egyenesen. Ügyelj arra, hogy ne mozgasd vagy csavard el használat közben!
A mi kedvenc pogácsareceptünk
Végezetül szeretnénk megosztani veled a mi kedvenc sajtos pogácsareceptünket, amely tökéletes lehet egy esti bulihoz vendégvárónak, de levesek mellett is megállja a helyét, vagy akár le is fagyaszthatod a későbbi felhasználás érdekében.
De mire is van szükséged hozzá? 3 dkg élesztő, 1 kávéskanál cukor, 1 dl tej, 50 dkg liszt, 25 dkg margarin vagy zsír, 2 teáskanál só, 2 db tojás sárga, 1,75 dl tejföl, 10 dkg reszelt sajt és a kenéshez 1 tojássárga.
Első lépésként futtasd fel egy kevés langyos tejben az élesztőt a cukorral. Majd morzsold össze a lisztet és a zsiradékot, illetve add hozzá a sót, ameddig az élesztő “felébred”. Ha már úgy látod, hogy kész az élesztő, akkor add hozzá a lisztes zsiradékos keverékhez. Dolgozd össze őket, és rakd félre a tésztát pihenni. Amikor körülbelül a háromszorosára megkelt, jöhet a fentebb is leírt nyújtás és a szaggatás folyamata. Érdemes két hajtogatás és nyújtás között fél órát pihentetni a jobb eredmény érdekében.
Jó étvágyat kívánunk ehhez az isteni finom és omlós sajtos pogihoz! Ha pedig bármilyen kérdésed felmerült az írásunkkal kapcsolatban, akkor ne habozz megkeresni minket.