Útmutató a redőnygurtni cseréjéhez
Az árnyékolók manapság már az életünk elengedhetetlen részét képezik, így elég bosszantó tud lenni az, amikor a redőnygurtni megadja magát, mivel csak ezzel lehet őket fel-le mozgatni.
De ez a probléma még nem jelenti a világvégét, hiszen a webáruházunk redőny alkatrész kínálatában többféle színűt is találhatsz belőle. Sőt, még automatát is vásárolhatsz hozzá, ha netalántán az is tönkrement volna.
No, de hogyan is történik a redőnygurtni cseréje?
Egy redőnygurtni csere a legegyszerűbben és legbiztonságosabban a beépített tokosredőnyöknél végezhető el, legyen az akár fa, műanyag vagy alumínium redőny.
A folyamat megkezdéséhez húzd fel a redőnyt annyira, hogy kényelmesen le lehessen szerelni a külső ütközőket a redőnytest utolsó lécéről, és ha van, akkor a zárólécről is! Ezt követően le kell venni a fedlapot, amely belül az ablak felett a fal síkjában található meg.
Miután ezzel megvagy, óvatosan kezdd el behúzni a redőnyt a tokba, és a feltekeredett redőnytestet szorosan kösd össze! Ezután pedig húzd addig a redőnygurtnit, ameddig csak lehet, hogy szabaddá váljon a tárcsa azon része, ahová a gurtni a telepítés során rögzítve lett.
A rögzítés feloldását követően pedig figyeld meg, hogy a gurtni a vezetőgörgő melyik részén át van bevezetve a redőnytokba, majd húzd ki! Abban az esetben, ha rugós automata van felszerelve, akkor a legjobb, ha a régi gurtnit hagyod erre feltekeredni, és ezután rögzíted, hogy a rugója feszes maradjon.
Jöhet az új gurtni befűzése
A fentebb említett dolgok elvégzése után következhet az új gurtni befűzése. Először is vágd megfelelő hosszúságúra a webáruházunkban vásárolt 14 mm széles gurtnit, és ezt fűzd be azon a bevezetőrészen, ahol a régi kijött!
Aztán rögzítsd a redőnygurtni végét a tárcsához, és forgasd meg a tengelyen lévő redőnytestet kétszer vagy háromszor! Ez abban segít majd, hogy a felhúzáskor a terhelés ne a rögzítési pontra essen, hanem szétosztódjon a tárcsára tekert meneteken. Arra viszont mindenképpen ügyelj, hogy ez a néhány tekerés abba az irányba történjen, ahogy leengedted a redőnyt!
Ezután pedig már csak annyi teendőd maradt, hogy az összekötött redőnytestet kioldod, majd óvatosan visszahelyezed a lefutósínekbe, és teljesen leengeded, amely közben az addig szabadon lógó gurtni feltekeredik majd a redőnytárcsára.
Ez alatt viszont a feltekeredő gurtninak nem szabad átfordulnia, mert nagy a valószínűsége annak, hogy a redőny hibásan vagy egyáltalán nem fog működni.
Létezik egy másik megoldás is
Ennél a módszernél nem a külső ütközőket kell leszerelni, hanem a redőnytest felkötéseit kell feloldani. Ehhez először is azt kell elérni, hogy szabadon tudjon futni a tengely, amelyhez ki kell csavarni a felkötőgurtnit rögzítő csavarokat belőle.
Majd vedd ki a redőny tokjából, hogy a régi redőnygurtnit kényelmesen el tudd távolítani, valamint az újat a tárcsára rögzíteni! Az utóbbi során fontos, hogy a gurtni addig legyen tekerve, hogy a vége legalább 50 cm-rel túllógjon a gurtnirögzítőn vagy rugós gurtnicsévélőn.
Ezután pedig fel kell erősíteni a redőnypalástot a tengelyhez rögzítő felkötőgurtnikat az eredeti helyükre. Eközben viszont mindenképpen figyelj oda arra, hogy a tengely ne forduljon el, és a gurtni meghúzásakor egyformán nyíljon meg a redőny!
A csere nehezebb részén ezzel már túl is vagy, csupán annyi teendő maradt még hátra, hogy a gurtni még szabadon lévő végét rögzítsd a gurtnirögzítőhöz vagy a rugós gurtnicsévélőhöz, és voilá, kész is vagy.
Bármelyik módszert is választod, biztosak vagyunk benne, hogy ennek az útmutatónak az elolvasása után gyerekjáték lesz a gurtnicsere. Ha netalántán mégsem, akkor írj nekünk nyugodtan! Igyekszünk mindenben segíteni.