A sajtos rúd készítésének fortélyai
Amikor leporoltuk az “ezt mindenképpen meg kell sütni listánkat”, a „sajt” alkategóriában szereplő receptek egy sajnálatos módon elhanyagolt csoportjára bukkantunk, ezért úgy döntöttünk, hogy sajtos rúd készítésére adjuk a fejünket, amellyel kapcsolatban a mostani bejegyzésünkben megosztunk néhány hasznos tanácsot.
A történethez egyébként hozzátartozik az is, hogy éppen vendégek jöttek hozzánk koktélozni, és akkor eszméltünk rá, hogy nincsen semmilyen rágcsálnivalónk. Igaz, idő szűkében voltunk, de olyan partifalatot szerettünk volna, amely valamivel több erőfeszítést igényel, mint néhány kocka sajt vagy kolbászok pálcikákra húzva. Persze ezek is nagyszerűek, de szerintünk határozottan megvan annak a varázsa, hogy a semmiből szuper ételeket alkothatunk minőségi konyhai felszerelésekkel.
Sajtos rúd készítésének folyamata
Mivel az egész recept alapját a sajt adja, így ennek kiválasztása egy igazán fontos lépés a folyamatban. Számtalan receptkönyv átlapozása után mi végül a cheddar mellett döntöttünk, pontosabban a Lye Cross érett Country cheddar mellett, aminek van egy kis diós utóíze. De azért dobtunk a keverékbe egy kis frissen reszelt parmezánt is.
A következő fontos összetevő a vaj. Mi a Kerrygold eredeti ír vaj mellett tettük le a voksunkat, de igazából ez egyéni preferencia kérdése. Kockára vágtuk, és hagytuk szobahőmérsékletűre melegedni. Ezután a lisztet habosra kevertük a sütőporral és a fűszerekkel - őrölt mustármag, cayenne és paprika keverékét használtuk. Az utóbbi esetében javasoljuk, hogy inkább a sima verzióját válaszd, mint füstöltet, mert ezt a fűszert főleg a színéért alkalmazzuk.
Ezután mixeld össze a vajat és a sajtokat, majd add hozzá a lisztes keveréket. A végeredmény elsőre elég száraznak fog tűnni, de egy kis víz hozzáadása után összeáll majd. Ha mindezekkel megvagy, akkor jöhet a tészta lisztezett felületen kb. 6 mm-nyire történő kinyújtása. Végezetül pedig a formázás, amelyhez a kínálatunkban kapható sajtos rúd kinyomó/szaggató használatát ajánljuk. Innentől kezdve már csak annyi dolgod van, hogy 10-15 perc alatt ropogósra sütöd őket.
Tárolásuk
Amikor kész vagy a sütéssel, rakd őket egy légmentesen záródó edénybe. Ehhez az 1400 ml-es szögletes tárolódobozunkat javasoljuk.
Ha az összejövetel, amire a sajtos rudakat készítetted, például szombaton kerül megtartásra, akkor mindenképpen javasoljuk, hogy előző nap készítsd el őket. Csak egy dologra figyelj, próbáld meg nem felfalni a kisült adagot, mielőtt a vendégeid megérkeznek.
Egyéb partifalat ötlet
Egy kívül ropogós, belül puha krokett is lehet partifalat. Mi nemrégiben egy olyan verziójára akadtunk, amely kecskesajttal van megtöltve és céklával van lilára festve.
Az elkészítése úgy kezdődik, hogy egy serpenyőben felolvasztasz 75 g vajat, majd hozzáadsz 100 g lisztet, és kevergetve 3 percig főzöd. Mindeközben pedig fokozatosan felöntöd 400 ml meleg tejjel, és addig főzöd, amíg sűrű mártást nem kapsz. Ezután vedd le a tűzről, és forgass bele 150 g felszeletelt kecskesajtot és 1 nagy céklát. Ízesítsd sóval, borssal és szerecsendióval, majd hűtsd ki teljesen.
Ha a keverék megszilárdult, akkor formázz nedves kézzel 3 cm-es golyókat, tedd őket először bélelt tepsire, majd a hűtőbe egy órára. Miután ez letelt, forgasd bele a golyókat 3 evőkanál lisztbe, 2 felvert tojásba és 125 gramm zsemlemorzsába. Ezután már csak annyi dolgod maradt, hogy a sütéshez felhasznált olajat 30 másodperc alatt addig hevíted, amíg egy kocka kenyér megpirul, majd a kroketteket adagonként két percig sütöd benne, amíg aranybarnák nem lesznek. Végezetül pedig csepegtesd le őket, és már tálalhatóak is.
Ha bármi kérdésed lenne még a témához, akkor keress minket bátran.