Receptek a farsangi fánk sütéséhez
A farsangi fánk sütése és fogyasztása talán a farsangi szezon egyik legszuperebb része, amely a hagyomány szerint az újévi lencséhez hasonlóan szerencsét, bőséges termést és pénzt hoz a házhoz. De a Szerémségben például azért készítették, hogy a vihar el ne vigye a háztetőt.
Ez az időszak régen a párkeresés időszaka is volt. A lányok fánkkal jelezték az ismerkedési szándékukat a kiszemeltjüknek. Ha pedig egy pár együtt tört ketté egy fánkot, akkor az azt jelezte, hogy közeleg az esküvőjük napja. A fánk oldalán futó szalag ugyanis a hagyomány szerint a karikagyűrűt jelképezi.
Most, hogy ismered a farsangi fánk eredetét, szeretnénk megosztani veled a mi kedvenc receptjeinket, amelyeknek az elkészítéséhez a webáruházunkban nagyon sok mindent megtalálsz.
Szalagos fánk
Bár a fánknak manapság számos verziója létezik - gyümölcsös, túrós, sütőben sült, kelesztés nélküli -, de egy biztos, a hagyományos szalagos fánknál jobb nincsen, amelynek a titka leginkább a tészta megfelelő kidolgozásában rejlik.
A mi receptünkhöz először is meg kell langyosítanod fél deciliter tejet, majd ehhez adj hozzá egy evőkanál cukrot, és morzsolj bele 3 dkg élesztőt. Míg az élesztő felfut, szitálj bele egy edénybe 50 dkg lisztet, és add hozzá a megkelt élesztőt. Ezután mehet még az edénybe egy csipet só, 5 dkg cukor, 2,5 dl tej, 5 dkg olvasztott vaj (fontos, hogy ne legyen túl forró), majd a végül 2 db tojássárgája. Gyúrd össze alaposan a hozzávalókat, takard le, és keleszd legalább egy órán keresztül!
Ezt követően borítsd a tésztát egy enyhén lisztezett nyújtódeszkára, és nyújtsd ki egy sodrófa segítségével ujjnyi vastagságúra. Ezután egy fánkszaggatóval szaggasd ki a fánkokat, és pihentesd további 20-30 percig. Miután ez letelt, bő, forró olajban, közepes lángon, fedő alatt kezdd el sütni őket, majd amikor az alsó részük láthatóan aranybarna, akkor fordítsd meg őket, és fedő nélkül süsd készre a másik oldalukat is. Végül pedig szedd ki őket az olajból, és csepegtesd le. Az előző bejegyzésünkben egyébként találhatsz néhány részletesebb tippet a tökéletes szalagos fánk elkészítésével kapcsolatban.
Túrófánk
Hogy miért imádjuk a túrófánkot? Mert könnyed, omlós, egyszerű kevert tésztából készül, amit ráadásul még keleszteni sem kell. Abban az esetben tehát, ha nincs kedved vagy időd a hagyományos szalagos fánkkal bajlódni, akkor feltétlenül el kell készítened ezt a verziót.
A mi receptünkhöz krumplinyomóval át kell törni 25 dkg túrót, majd ehhez hozzá kell adni 2 evőkanál kristálycukrot, 2 csomag vaníliás cukrot és 1 tojást. Ezután szitálj egy edénybe 12 dkg lisztet, amit keverj el fél csomag sütőporral és egy csipet sóval, és ezt a keveréket dolgozd hozzá alaposan a tojásos-cukros masszához. Voilá, kész is a tészta. Jöhet a sütés, amelyhez egy serpenyőben hevíts fel 5 dl olajat. Amikor már úgy érzed, hogy az olaj elég forró, akkor vizezd be a tenyeredet, formálj golyókat a tésztából, és kis lángon süsd őket aranyszínűre. Fontos, hogy ne tegyél egyszerre sokat az olajba. Így ugyanis nagyobb helye lesz a golyóknak, hogy sütés közben megnőjenek. Miután megsültek, szedd ki őket egy papírtörlőre, és forgasd fahéjas cukorba.
Kellékek a farsangi fánk sütéséhez
A fánksütéshez mindenképpen szükséged lesz egy nagyobb edényre, amelyben a fánktészta összeállítása és kelesztése is megoldható. Aztán emellett még kelleni fog egy nyújtódeszka és egy sodrófa, amelyből a konyhafelszerelés kínálatunkban többfélét is találhatsz. Továbbá nagy hasznát fogod venni még a szaggatásnál a 7 és 9 cm-es fánkszaggatónknak, a sütésnél pedig a fritőz csipeszünknek.
Ennyit terveztünk mára, ha bármi kérdésed lenne a fentebb leírtakkal kapcsolatban, akkor keress minket bátran.